Syndrom chorego budynku – co to?   arrow

Dla osób, które nie zdawały sobie sprawy, jak ważną rolę może odgrywać klimatyzacja, w temacie naszego samopoczucia, mamy kolejną ciekawostkę. Mianowicie pojęcie ” syndrom chorego budynku” – co to takiego?

Syndrom chorego budynku to ogół dolegliwości, które występują w określonym miejscu ( na przykład w określonym budynku).

Objawami tego syndromu są zazwyczaj :

- bóle i zawroty głowy

- mdłości

- omdlenia

- utrudnione oddychanie.

Nie jest to jednak forma epidemii, o której zapewne większość z was pomyślała, ale jest to bezpośrednio związane z działaniem opisywanej już wcześniej klimatyzacji. Dolegliwości te pojawiają się z powodu zbyt małej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniu, lub jego złej jakości (czyli, na przykład, nieodpowiedniej temperaturze lub wilgotności).

Co może powodować również nieodpowiednią „jakość” powietrza? Czynników jest bardzo wiele. Może być to spowodowane organizmami żywymi (czyli, na przykład, grzybami lub produktami oddychania), materiały budowlane lub elementy wyposażenia wnętrza, zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zewnętrznym, oraz czynniki zależne od człowieka, na przykład, palenie tytoniu.

Wielu pracodawców, niestety, nie zdaje sobie sprawy ze skutków pracy w nieodpowiednich warunkach. Jest to spowodowane zazwyczaj zbyt oszczędnościowym podejściem do swoich obowiązków. Mylnie wydaje im się, że dwa kwiatki wystarczą na „uzdrowienie” powietrza, którym ma oddychać, najczęściej, kilkunastu ludzi. Warto więc samemu chronić swoje zdrowie, nie tylko w domu, ale szczegółowo zapoznać się z warunkami pracy, przed jej podjęciem.