Śruby – rodzaje, zastosowania.   arrow

Śruby to niepozorny element, który może budzić trochę kontrowersji. Z jakiego powodu? Jedni uważają je tylko za elementy maszyny, a inni za… same maszyny! Jak więc jest naprawdę?

Faktycznie śruby wykorzystywane są zazwyczaj do budowy maszyn, jednak śruba w profesjonalnej terminologii, zaliczana jest do maszyn prostych! W codziennym życiu jednak, bardziej interesuje nas jej zastosowanie, a nie dokładna terminologia. Śruby, wykorzystywane w codziennym życiu do różnych prac majsterkowych, nazywa się inaczej złączem. Temat śrub jednak nadal nie jest łatwy, ponieważ ze względu na różnorodność swoich zastosowań i odmian, trudno dokładnie opisać wszystkie z nich. Odmiany te zostały nawet opisane w specjalnej normie. Czym więc różnią się od siebie te narzędzia, które z pozoru wyglądają tak samo? Różnią się one przede wszystkim kształtem łba, zakończeniem i długością gwintu.

Jak można się domyślić, śruby zostały podzielone na różne rodzaje i podgrupy, ale nawet ten podział, nie jest do końca prosty.

Ze względu na swoją budowę jednak, śruby możemy podzielić na te z:

- łbem

- trzpieniem

- końcem

- gniazdem

- gwintem

- dodatkowymi elementami

Dokładny opis wymienionych wyżej podgrup jest na tyle skomplikowany i dla wielu ludzi niezrozumiały, że wydaje się bezsensownym. Trudno bowiem do końca zrozumieć, na przykład, określenie ” śruba z łbem sześciokątnym ,z gwintem na całej długości trzpienia”. Jedyną cechą śrub, których różnice faktycznie widać na pierwszy rzut oka, są różnice w budowie ich łbów. Tu do najpopularniejszych zaliczamy sześciokątne, czworokątne i wieńcowe.