Klimatyzacja to również komfort!   arrow

Skoro wiemy już, na czym polega i co potrzebne jest do ogrzewania, warto wspomnieć tutaj również o klimatyzacji. Klimatyzacja nie jest, tak jak ogrzewanie, elementem niezbędnym do przebywania w pomieszczeniu, ale zapewne wpływa na nasz komfort.

Trzeba wiedzieć, iż klimatyzacja wpływa nie tylko na zakres temperatur, ale również na odpowiednią wilgotność powietrza, zapewniając w ten sposób odpowiednie warunki do funkcjonowania. Jak wiadomo, suche powietrze może powodować problemy z oddychaniem, dlatego wielu pracodawców, dbających o swoich pracowników, inwestuje w klimatyzację, po to, aby dbać o ich zdrowie. Dlatego też działanie klimatyzacji błędnie określa się tylko procesem chłodzenia.

Inżynierowie klimatyzacji wyróżniają trzy czynniki, które człowiek podczas pracy, lub normalnego siedzenia w domu, powinien mieć spełnione na odpowiednim poziomie. Według tych wyznaczników, temperatura w pomieszczeniu latem, powinna wynosić od 23-26 stopni, a zimą 20-24 stopnie. Wilgotność powietrza wynosić 40-60 %, a prędkość powietrza 0,2 – 0,5 m/s. Zachowanie tych parametrów w odpowiednich normach, gwarantuje nam komfortowe przebywanie w pomieszczeniu.